GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00

Kredyt hipoteczny a ciąża

Zakup nieruchomości często zbiega się w czasie z powiększeniem rodziny. Większa liczba członków wymaga odpowiedniej powierzchni. Niestety zakup domu, mieszkania lub budowa wymagają sporych nakładów finansowych. Kredyt hipoteczny w większości przypadków jest nieunikniony. Nagle okazuje się, że ciąża staje się problemem dla wielu banków, ponieważ nie akceptują zwolnień lekarskich oraz zasiłku.

 

Definicja urlopu macierzyńskiego

Urlop macierzyński to urlop przyznawany kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie okresu zatrudnienia. W trakcie urlopu wypłacany jest zasiłek macierzyński. Wysokość jest uzależniona od dochodów uzyskiwanych przed urlopem macierzyńskim.

 

Czy bank wie o zwolnieniu z powodu ciąży i urlopie macierzyńskim?

Bank dowiadują się o urlopie macierzyńskim z zaświadczeń o zarobkach oraz po wpływach na rachunek bankowy. Wpływ może być z ZUS lub od pracodawcy, jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 osób. W tytule przelewu najczęściej wskazuje na fakt przebywania na zwolnieniu lekarskim lub macierzyńskim. W drukach zaświadczeń należy zaznaczyć odpowiednie pola, w których jest pytanie o zwolnienie lekarskie powyżej 30 dni, urlop macierzyński, itp.

 

Umowa o pracę a urlop macierzyński

Wydawałoby się, że umowa o pracę to stabilne i łatwe do oceny źródło uzyskania dochodu. Jeżeli kobieta jest na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, część banków nie zaakceptuje wynagrodzenia. Banki oceniają, że pobyt na zwolnieniu z powodu ciąży oznacza duże zagrożenie dla ciągłości dochodu. Podobnie jest przy urlopie macierzyńskim. Część banków zaliczy wynagrodzenie w tym okresie do zdolności kredytowej. Będzie to wymagało odpowiedniego oświadczenia, o którym mowa poniżej.

 

Działalność gospodarcza a urlop macierzyński

Nie ma możliwości, aby bank zaakceptował świadczenie z ZUS dla osób prowadzących działalność. Przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej może spowodować zmiany na rynku. Brak pewności powtórzenia dochodów sprzed ciąży jest przeważającym argumentem dla banku.

 

Oświadczenie o powrocie do pracy po macierzyńskim

Bank zaakceptuje zasiłek macierzyński jako dochód do liczenia zdolności kredytowej pod warunkiem złożenia oświadczenia o powrocie do pracy.

 

„Oświadczam, iż jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży/urlopie macierzyńskim od … do … Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nie skorzystam z urlopu wychowawczego i wrócę do pracy.”


Pomimo wymogu deklaracji, bank nie sprawdza czy kobieta wróciła do pracy. W umowie kredytowej nie ma żadnych zapisów, które skutkowałyby karą za zmianę decyzji lub wypowiedzenie kredytu. Należy zwrócić uwagę na produkty dodatkowe. Skorzystanie z urlopu wychowawczego oznacza obniżenie dochodów, tym samym niższe wpływy na rachunek bankowy. Za niespełnienie warunku wpływu na ROR bank może podwyższyć marże.

 

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Lista dokumentów będzie podobna jak w standardowym wniosku. Jeżeli kobieta jest na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni, warto dostarczyć zaświadczenie od lekarza. Jeśli jest na urlopie macierzyńskim, to do wniosku kredytowego trzeba dołączyć zaświadczenie z ZUS. Do zaświadczenia trzeba dostarczyć potwierdzenie wpływów na rachunek. Ilość wpływów jest uzależniona od wymagań poszczególnych banków. Jeśli firma zatrudnia powyżej 20 osób, ZUS nie jest informowany o zasiłku. Oznacza to, że ZUS nie ma możliwości wystawienia powyższego dokumentu. Tę kwestię rozlicza wewnątrz firmy dział kadrowo – księgowy.

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

09 października 2019