02 stycznia 2023

WIRON wkrótce zastąpi wskaźnik WIBOR. To ważna zmiana dla pożyczkobiorców, ponieważ oprocentowanie pożyczki zależy od WIBOR-u, a więc także od liczby spłat. Kiedy WIRON zastąpi WIBOR? Czym te wskaźniki różnią się od siebie? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania.

 

Kiedy WIRON zastąpi WIBOR?

Indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) wkrótce zastąpi indeks WIBOR. Zgodnie z opublikowanym pod koniec września br. planem działania produkty i instrumenty wykorzystujące WIBOR zostaną usunięte z rynku w 2024r. Cała reforma powinna zostać zakończona w 2025r.

 

Sposób obliczania indeksu WIRON jest identyczny z wcześniej opracowanym i publikowanym przez GPW Benchmark indeksem WIRD. "Zmieniła się tylko nazwa indeksu, aby lepiej odzwierciedlała jego charakterystykę (na podstawie danych odzwierciedlających wydarzenia z dnia na dzień)" - poinformował KNF.

 

Czym różnią się te wskaźniki?

Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark, administrator indeksu, wyjaśniła różnicę między WIRON a WIBOR. "WIBOR bierze pod uwagę głównie dane o transakcjach depozytowych, a WIRON opiera się wyłącznie na takich danych. WIBOR np. w formie stosowanej w kredytach patrzy w przyszłość, a WIRON w przeszłość".

 

Punktem odniesienia dla obu wskaźników są transakcje dokonywane w sektorze bankowym. Aleksandra Bluj zaznaczyła, że WIRON dotyczy wyłącznie transakcji jednodniowych O/N, które banki dokonują z innymi bankami, instytucjami finansowymi i dużymi korporacjami. Z kolei WIBOR oparty jest wyłącznie na transakcjach międzybankowych.

 

Co to oznacza dla pożyczkobiorców?

To ważna zmiana dla pożyczkobiorców. WIBOR wraz z marżą banku stanowi część oprocentowania kredytu.

 

Obecnie część banków stosuje oprocentowanie WIBOR 3M, co dla kredytobiorcy oznacza odnawianie oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące od dnia uruchomienia kredytu. Stopa procentowa WIBOR 6M jest aktualizowana co pół roku.

 

WIRON jest obecnie niższy niż WIBOR. Dlatego gdyby pożyczki były już oparte na nowym wskaźniku, ich oprocentowanie, a tym samym spłata byłaby niższa.

 

WIBOR 3M wyniósł w poniedziałek 7,14 proc., a WIBOR 6M 7,27 proc. Dla porównania WIRON 3M wyniósł we wtorek 6,28362 proc., a WIRON 6M 6,19119 proc. Stopy procentowe WIBOR ustalane są każdego dnia roboczego, ale ich wartość w danym dniu jest znana dopiero o godzinie 23:00.

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

WIRON zastąpi WIBOR. Czym różnią się wskaźniki?

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00