GENTLEMAN'S FINANCE
os. Bolesława Śmiałego 11
60 - 682 Poznań
tel. 532 359 270
e-mail: gentlemans.finance@gmail.com
Godziny otwarcia: pon. pt. 8.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 18.00
Wnioskowanie o kredyt hipoteczny z reguły wymaga podpisania umowy, w której szczegółowo określa się zasady transakcji kupna – sprzedaży nieruchomości. Na rynku wtórnym sprawa jest prosta – podpisuje się umowę przedwstępną. Na rynku pierwotnym jest to bardziej skomplikowane. W grę wchodzi umowa rezerwacyjna, przedwstępna lub deweloperska.
Co to jest umowa rezerwacyjna?
Jest to wstępne porozumienie zawierane przed umową przedwstępną lub deweloperską. Ten rodzaj porozumienia między deweloperem a kupującym nie jest dokładnie prawnie określony. Opiera się na zapisach z kodeksu cywilnego.
Kiedy można podpisać umowę rezerwacyjną?
Jeśli budowa nie jest skończona, to teoretycznie trzeba podpisać umowę deweloperską. Umowa deweloperska oznacza konieczność poniesienia kosztów aktu notarialnego, gdyż tylko w takiej formie można ją podpisać. Koszt jest uzależniony od stawki notariusza obsługującego dewelopera. Zazwyczaj wymogiem jest wniesienia wkładu własnego na rzecz dewelopera. Część lub całość środków własnych traktowane są jako zadatek. Oznacza to wysokie ryzyko transakcji w przypadku nieotrzymania kredytu hipotecznego.
Minimalny zakres umowy
Pomimo, że umowa rezerwacyjna nie jest umową docelową, to musi spełniać określone warunki, by została zaakceptowana przez bank. W umowie rezerwacyjnej należy uwzględnić poniższe informacje:
Zadatek, opłata rezerwacyjna czy zaliczka?
Zaliczka / opłata rezerwacyjna
Zaliczka lub opłata rezerwacyjna ma niewielką moc zabezpieczenia. Obydwie strony mogą bez powodów zrezygnować z wykonania umowy. Sprzedający oddaje zaliczkę i każdy idzie w swoją stronę.
Zadatek
W przypadku zadatku jest to sprawa bardziej skomplikowana. W sytuacji, gdy sprzedający będzie chciał zrezygnować, musi zwrócić podwójną wysokość wpłaconej kwoty. Jeśli to kupujący będzie chciał zrezygnować, wpłacone środki pozostają po stronie sprzedającego.
Na jaki okres zawrzeć umowę rezerwacyjną?
Umowa rezerwacyjna jest wstępem do umowy deweloperskiej lub przedwstępnej. Zawiera się ją na moment uzyskania decyzji wstępnej od banku. Minimum zawarcia umowy to miesiąc, komfortowo 8 tygodni.
Lista niezbędnych dokumentów
Załączniki powinny obejmować przynajmniej:
Czego należy się wystrzegać?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wysoką wpłatę własną. Wpłaty rzędu 20%, 30% czy 50% mogą poczekać do zawarcia umowy deweloperskiej. Najpierw uzyskaj pewność zdobycia kredytu hipotecznego, choćby w formie decyzji kredytowej. Kolejna sprawa to wysokie zadatki. Wpłata do kilku tysięcy powinna w zupełności wystarczyć. Zdarzają się umowy, w których zawierane są informacje o możliwości przesuwania terminów przez dewelopera. Zapisy tego typu są abuzywne, gdyż w opinii UOKiK są jednostronne i nie pozwalają na reakcję drugiej strony umowy.
Podpisałem i co dalej?
Zawarcie umowy rezerwacyjnej to dopiero preludium do podpisania umowy deweloperskiej.
Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:
GENTLEMAN'S FINANCE
os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań
tel. 532 359 270
Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE