28 sierpnia 2020

Osoby, które sfinansowały zakup mieszkania z własnych pieniędzy mogą swobodnie nimi dysponować. Natomiast jeśli jesteś posiadaczem kredytu hipotecznego, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Czy kredyt hipoteczny jest przeszkodą podczas sprzedaży mieszkania? Nie, ale może być utrudnieniem. Podpowiadamy, krok po kroku co musisz załatwić, jeśli pozbywasz się mieszkania z kredytem hipotecznym.

 

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

 

Częstą praktyką wśród kupujących dom lub mieszkanie jest zaciąganie kredytu hipotecznego. Konieczne jest przy tym posiadanie wkładu własnego w odpowiedniej wysokości.

 

Zdolność kredytowa klienta musi być odpowiednio wysoka, a historia kredytowania BIK – pozytywna. Klient może kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, ale czy później taką nieruchomość może sprzedać?

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa pomimo faktu, że zabezpieczeniem spłaty zobowiązania jest wpis hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Nadal właścicielem mieszkania pozostaje kredytobiorca i ma on prawo dysponować nim tak, jak chce.

 

Jeśli planujemy sprzedaż mieszkania z hipoteką, warto wiedzieć, jak to zrobić krok po kroku. Obowiązkowo będzie trzeba poinformować o swoich planach bank, w którym spłacamy kredyt hipoteczny.

 

Kiedy warto dokonać sprzedaży mieszkania z kredytem?

 

W przypadku całkowitej zmiany sytuacji rodzinnej, np. powiększenia się rodziny, albo wręcz przeciwnie, warto rozważyć możliwość dokonania sprzedaży mieszkania z kredytem.

 

To także rozwiązanie dla tych wszystkich klientów, którzy kupili nieruchomość na kredyt hipoteczny, ale uznali, że nie będą w niej mieszkać, bo przeprowadzają się do innego miasta lub innego kraju.

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest jak najbardziej opłacalna wtedy, gdy można je zbyć za kwotę o wiele większą niż cena zakupu. Hossa na rynku nieruchomości sprzyja takim sytuacjom.

 

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

 

Jeśli planowana jest przez kredytobiorcę sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym, obowiązkowo musi odwiedzić bank, w którym podpisał umowę kredytową i uzyskać stosowne zaświadczenie na temat aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.

 

Później będzie mógł wystawić na sprzedaż mieszkanie – samodzielnie lub za pośrednictwem agencji nieruchomości (www.przystanek-nieruchomosci.pl). Trzeba zaznaczyć w ogłoszeniu, że dotyczy ono sprzedaży mieszkania z obciążoną hipoteką.

 

Jakie dokumenty są wymagane przy sprzedaży mieszkania z kredytem?

 

Pierwsze, co należy zrobić w przypadku chęci sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym, jest uzyskanie od banku, czyli od wierzyciela, dokumentów i opinii dotyczących warunków spłaty zobowiązania. W treści zaświadczenia o stanie zadłużenia powinny znaleźć się dane:

 

  • oświadczenie banku, że wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki ustanowionej na nieruchomości mieszkalnej niezwłocznie po uregulowaniu długu,
  • termin spłaty kredytu,
  • wysokość kwoty kredytu hipotecznego, wraz z odsetkami, prowizjami i opłatami,
  • dane kredytobiorcy,
  • zgoda banku na jednorazową spłatę wierzytelności,
  • numer konta, na które kupujący powinien wpłacić wartość wierzytelności.

 

Nie licząc dokumentów z banku dotyczących kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości, do sprzedaży mieszkania z kredytem będzie konieczne podpisanie z kupującym umowy przedwstępnej. Bez niej promesa kredytowa wydana przez bank nie będzie mogła zostać zrealizowana.

 

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania z hipoteką wiąże się z wpłatą zaliczki przez nabywcę. Umowę można sporządzić samodzielnie lub u notariusza, co jednak pociąga za sobą dodatkowe koszty.

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku

 

  • wizyta w banku, w którym zaciągnięty został kredyt hipoteczny – w celu uzyskania zaświadczenia na temat aktualnego zadłużenia z tytułu kredytu wraz z odsetkami;

 

 

  • spisanie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości mieszkalnej oraz pobranie zaliczki – jeśli kupujący chce zaciągnąć kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, dla bezpieczeństwa obu stron umowa przedwstępna może mieć formę aktu notarialnego;

 

  • pozyskanie promesy z banku – obietnicy o wykreśleniu hipoteki;

 

  • spisanie umowy notarialnej sprzedaży nieruchomości mieszkalnej – zawarte będą w niej wszystkie warunki dotyczące spłaty kredytu hipotecznego i ewentualnie ustanowienia nowej hipoteki na nieruchomości;

 

  • pozyskanie z banku zgody na zwolnienie hipoteki – pismo to należy przekazać kupującemu nieruchomość.

 

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym a podatek dochodowy

 

Zasadniczo przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazują, że sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia powoduje konieczność zapłaty fiskusowi 19 proc. podatku PIT. Można go uniknąć, jeśli pieniądze pozyskane ze sprzedaży przeznaczy się na własne cele mieszkaniowe. Urząd Skarbowy za takie cele uznaje również spłatę kredytu bankowego na zakup własnego mieszkania.

 

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00