24 września 2020

Rachunek powierniczy zwiększa bezpieczeństwo nabywców, którzy kupują nieruchomość na etapie budowy. W razie problemów finansowych dewelopera, bankructwa lub nie wywiązania się z umowy, pozwala odzyskać całość wpłaconych pieniędzy.

 

Czy rachunek powierniczy jest konieczny?

 

Rachunek powierniczy to jeden ze środków chroniących nabywców domów lub mieszkań od firm deweloperskich zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego.

 

Ustawa została stworzona, aby chronić konsumentów przed nierzetelnymi deweloperami, którzy bez odpowiednich kompetencji, wiedzy i zabezpieczenia sprzedają domu lub mieszkania na etapie tzw. dziury w ziemi, a następnie bankrutują, pozostawiając klientów bez pieniędzy oraz nieruchomości.

 

Kiedy deweloper dostaje pieniądze z rachunku powierniczego?

 

Wyróżniamy dwa rodzaje rachunków powierniczych - otwarty i zamknięty.

 

Otwarty rachunek powierniczy pozwala na wypłatę pieniędzy etapami, związanymi z ukończeniem odpowiednich prac na budowie, a które opisane są w umowach deweloperskich oraz w umowie dewelopera z bankiem.

 

W przypadku rachunku powierniczego zamkniętego, deweloper dostanie pieniądze od banku (całość wpłat klienta) dopiero, gdy przeniesie na klienta własność domu lub mieszkania, którego dotyczy umowa deweloperska. Wariant zabezpieczenia jest rzadziej stosowany przez deweloperów, ponieważ musieliby zaangażować w budowę znacznie więcej własnych środków niż przy otwartym rachunku powierniczym.

 

Kto kontroluje wypłaty dla dewelopera z rachunku powierniczego?

 

Przedstawiciel banku, dysponujący uprawnieniami budowlanymi, sprawdza wpisy dziennika budowy, wpisywane przez kierownika budowy oraz faktyczny stan zaawansowania budowy.

 

Rachunek powierniczy jest zakładany do każdego nowego przedsięwzięcia deweloperskiego, a firma korzystająca z niego nie może rozwiązać umowy. Takie prawo przysługuje wyłącznie bankowi. Nie ma możliwości, aby nieuczciwy deweloper przejął pieniądze swoich klientów i zniknął z rynku. Jeżeli nie wywiąże się z umowy, to ich zwyczajnie nie dostanie.

 

Co dzieje się z pieniędzmi gdy deweloper bankrutuje?

 

Jeśli deweloper będzie musiał ogłosić upadłość, pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym trafiają z powrotem do nabywców. Taka konstrukcja ochrony konsumentów sprawia, że cały proces zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym jest bezpieczny na linii deweloper – nabywca.

 

Czy bezpiecznie jest kupować tzw. dziurę w ziemi?

 

Nie należy obawiać się zakupu tzw. dziury w ziemi, gdy deweloper posiada rachunek powierniczy, bowiem prawo chroni klientów deweloperów. Można poczekać do zakończenia inwestycji i kupić gotowy dom lub mieszkanie, ale trzeba liczyć się z tym, że wybór gotowych lokali jest węższy.

 

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

RACHUNEK POWIERNICZY - jak bez ryzyka kupić dom lub mieszkanie w budowie?

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00