21 lutego 2023

Pierwsze Mieszkanie to nowy program, który ma ruszyć 1 lipca 2023r. Przewidziany dla osób przed 45 rokiem życia, którzy mierzą się z zakupem pierwszego mieszkania. Wsparcie w zakupie ma polegać m.in. na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z kredytu programu?

Program Pierwsze Mieszkanie opiera się na dwóch rozwiązaniach:

  • Bezpiecznym kredycie 2%,
  • Koncie mieszkaniowym.

Dla kogo program Pierwsze Mieszkanie?

Pierwsze Mieszkanie to program skierowany dla osób do 45 roku życia, które zainteresowane są zakupem pierwszego mieszkania. Pierwsze mieszkanie można kupić zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma żadnego limitu, jeśli chodzi o metraż mieszkania.

Kto nie będzie mógł skorzystać z programu?

Jeżeli ktoś ma lub miał mieszkanie (w tym dom jednorodzinny lub spółdzielcze prawo dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego), z tego programu nie będzie mógł skorzystać. Z programu nie będzie mogła skorzystać osoba, która otrzymała nieruchomość w formie darowizny, która to darowizna została następnie cofnięta, bo to oznacza, że posiadała już kiedyś nieruchomość.

Jaki kredyt na pierwsze mieszkanie?

Chodzi tu o jedno z rozwiązań programu mieszkaniowego - Bezpieczny kredyt 2%. Będzie polegać na gwarancji oprocentowanie kredytu w wysokości 2%. Pozostałą część do kredytu mieszkaniowego dopłaci państwo. Ten filar programu skierowany jest dla osób, które myślą o zakupie mieszkania w najbliższym czasie, np. w ciągu roku.

"Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne na dzień ustalenia wysokości oprocentowania stałą stopą kredytową w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach), a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%" - wyjaśnia na swojej stronie MRiT.

Maksymalna kwota kredytu ma wynosić:

  • 500 tys. zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego,

  • 600 tys. zł przy co najmniej dwóch osobach.

Wkład własny nie jest wymagany. Oprocentowanie kredytu 2% będzie stałe, zmienna będzie wysokość raty. Początkowo spłacany ma być głównie kapitał.

Ponad 200 tys. zł dopłaty do kredytu w Pierwszym Mieszkaniu

Analityce HRE Investments oszacowali, że przy założeniu niezmiennych warunków rynkowych, pojedynczy kredyt zaciągnięty na 30 lat i kwotę 500 tys. zł wymagać będzie ponad 235 tys. zł budżetowych dopłat.

Dzięki tym pieniądzom osoba zaciągająca tani kredyt będzie mogła nie płacić raty na poziomie prawie 3850 zł miesięcznie. Zamiast tego przez 10 lat będziemy spłacać ratę w kwocie od prawie 2,6 tys. zł w pierwszym miesiącu, która stopniowo będzie malała do mniej niż 2,2 tys. zł w 120 miesiącu spłaty. Potem dopłaty mają ustać i pozostałą kwotę (w tym przypadku 333 tys. zł) będziemy musieli już spłacać na standardowych warunkach. Jeśli dług taki rozłożylibyśmy sobie na 20 lat spłaty w systemie rat równych, to oznaczałoby to koszt miesięczny na poziomie poniżej 2,9 tys. zł i to wszystko przy założeniu, że aktualne oprocentowanie kredytów (około 8,5%) przez cały 30-letni okres pozostanie niezmienione.

Możliwość zaciągnięcia kredytu oprocentowanego na 2% w skali roku jest bardzo kusząca. Obecnie byłby on około 4 razy niżej oprocentowany, niż to, co oferuje dziś rynek. W związku z tym, że program polegać ma na dopłatach do oprocentowania kredytu, to siłą rzeczy, aby skorzystać z dofinansowania, trzeba będzie zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Należy więc mieć też zdolność kredytową. Podstawowy problem polega dziś jednak na tym, że wielu Polaków straciło w oczach banków możliwość skutecznego ubiegania się o „hipoteki” - zauważa Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Zwraca też uwagę, że wsparciem rządowego programu ma być KNF, która zapowiada ułatwienia w dostępie do kredytów z okresowo stałym oprocentowaniem. W takich kredytach zdolność kredytowa ma być liczona znacznie bardziej liberalnie niż dziś. Mówi się o tym, że bufor na podwyżki stóp procentowych zostanie obniżony o połowę (do 2,5 pkt. proc. z 5 pkt. proc.) albo nawet mocniej, jeśli okres stałego oprocentowania będzie trwał dłużej niż 5 lat. To oznaczać może wzrost aktualnej zdolności kredytowej o lekko licząc 20-30%.

 

Konto mieszkaniowe w programie Pierwsze Mieszkanie

To druga opcja w programie Pierwsze Mieszkanie, przeznaczona z kolei dla tych, którzy myślą o swoim pierwszym mieszkaniu w perspektywie kilku lat.

Specjalne Konto mieszkaniowe będzie mogła założyć osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m² przy dwójce dzieci, 75 m² przy 3 dzieci i 90 m² przy 4, bez limitu m² przy 5 i większej liczbie dzieci).

Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

Program Pierwsze Mieszkanie

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00