12 kwietnia 2021

Sprzedaż mieszkania jest stresującym wydarzeniem, zarówno dla sprzedającego jak i nowego właściciela. W grę wchodzą duże kwoty i formalności, z którymi nie mają do czynienia na co dzień.

 

Pieniądze za sprzedaż mieszkania – z kredytem hipotecznym

 

Podpisanie aktu notarialnego, który przenosi na kupującego prawo własności do wymarzonej nieruchomości to kluczowy moment zakupu mieszkania. Wcześniej zostanie podpisana umowa przedwstępna, w której zostanie określony; termin finalizacji transakcji, cena, itp. Jeżeli kupujący korzysta z kredytu hipotecznego, przelew wykona bank, z którym podpisał umowę kredytową. Po dostarczeniu przez kupującego do instytucji finansowej aktu notarialnego, bank w ciągu kilku dni roboczych przekazuje pieniądze na konto sprzedającego.

 

Pieniądze za sprzedaż mieszkania – bez kredytu hipotecznego

 

Trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy kupujący nie korzysta z kredytu hipotecznego, ale kupuje nieruchomość ze środków własnych. W takiej sytuacji jak przelać pieniądze przy zakupie mieszkania?

 

Do najpopularniejszych możliwości należą:

 

  • Przelew w ciągu kilku dni od transakcji – kupujący może przelać środki na konto sprzedającego w ciągu kilku dni od popisania aktu notarialnego. W tym przypadku ważne, aby wpisać termin takiego przelewu w akt notarialny. W samym dokumencie powinien pojawić się zapis dotyczący egzekucji w przypadku braku zapłaty, który ochroni interesy sprzedającego.

 

  • Przelew do tego samego banku w trakcie wizyty u notariusza – jeżeli sprzedający i kupujący mają konta bankowe w tym samym banku mogą wykonać przelew w trakcie podpisania aktu notarialnego. Przelewy wewnętrzne księgowane są od razu, dzięki czemu transakcję można sfinalizować podczas spotkania.

 

  • Rozliczenie gotówką wcześniej przekazaną notariuszowi w depozyt – jeżeli chcemy rozliczyć się gotówką, możemy środki do notariusza przywieźć np. dzień przed podpisaniem aktu notarialnego. Przy tej opcji notariusz przy podpisaniu aktu przekaże środki sprzedającemu. Wada? Depozyt notarialny jest odpłatny.

 

  • Rozliczenie gotówką przy podpisaniu aktu notarialnego – to rozwiązanie najprostsze, jednocześnie mające wady. Najczęściej spotkanie notariusz umawia na konkretną godzinę, a co za tym idzie – ma dla nas określoną ilość czasu. W takiej sytuacji przeliczanie znacznej kwoty może być utrudnione i obarczone błędem.

 

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

Kiedy bank przelewa pieniądze za sprzedaż mieszkania?

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00