28 maja 2019

Sezon ślubny trwa. Myśląc o finansach w kontekście małżeństwa (koszty ślubu, wesela) warto również pomyśleć jak mają wyglądać w przyszłości finanse nowej rodziny. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym w Polsce małżonków łączy po ślubie wspólnota majątkowa. Inaczej wygląda sytuacja w większości państw Unii Europejskiej, gdzie małżonkowie objęci są ustawową rozdzielnością majątkową. W Polsce intercyza to nadal temat tabu, zakładając brak zaufania do przyszłej żony lub męża. Czy słusznie?

 

Rozdzielność majątkowa pełni w małżeństwie niebagatelną rolę w decyzjach finansowych, w tym kredytowych, chroniąc małżonka przed długami współmałżonka. Warto podkreślić, że obejmuje ona wyłącznie majątek, który małżonkowie nabyli w czasie trwania małżeństwa. Majątek posiadany przed ślubem nie staje się przedmiotem współwłasności małżeńskiej. Zawsze pozostaje on częścią osobistego majątku małżonka. Intercyza ważna jest tylko wtedy, gdy została sporządzona w postaci aktu notarialnego, przed lub po zawarciu związku małżeńskiego. Rozdzielność majątkowa może ułatwić jak i utrudnić wzięcie kredytu.

 

Kiedy przeszkadza?
Jedno z małżonków posiada nienaganną historie kredytową, drugi zaś złą. Wówczas rozdzielność majątkowa może być przydatna – będzie dowodem uwiarygodnienia osoby starającej się o kredyt. Małżonek, który posiada zobowiązania wobec banku, nie uregulował należności, jest niewiarygodny dla instytucji finansowych.

 

Kiedy pomaga?

Małżonkowie posiadający pozytywną historię kredytową, wspólnie otrzymają wyższą zdolność kredytową, która ułatwi zaciągnięcie kredytu. Wspólne dochody małżonków są dodatkowym zabezpieczeniem dla banku na wypadek utraty pracy, zdrowia lub śmierć przez któregoś z nich.


Intercyza wyklucza współmałżonka z odpowiedzialności za należności względem banku drugiej osoby. Rozdzielność majątkowa jest również zabezpieczeniem przed spłatą kredytu zaciągniętego wbrew woli męża / żony. Mając spisaną intercyzę małżonkowie nie muszą prosić o zgodę na kredyt współmałżonka, wobec czego strony nie są odpowiedzialne za swoje wzajemne długi.

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

 

Intercyza - pomaga czy przeszkadza?

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00