08 czerwca 2020

Narodowa kwarantanna sprawiła, że coraz więcej Polaków interesuje się zakupem działki, która pozwoli im bezpiecznie spędzać wolny czas. Jedni myślą o działce rekreacyjnej, siedliskowej lub o budowie domu. W jaki sposób sfinansować zakup?

Kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych, z którego możemy sfinansować zakup domu, mieszkania oraz działki. Niestety nie każdej działki.

Wyróżniamy kilka rodzajów działek:

BUDOWLANE – wykorzystywane zazwyczaj na budowę domów jednorodzinnych lub usług nieuciążliwych dla otoczenia.

PRZEMYSŁOWE – wykorzystywane dla usług uciążliwych dla otoczenia.

REKREACYJNE – służące jako grunt pod domek letniskowy. Według samego założenia, na działkach rekreacyjnych można wznosić niewielkie budynki o charakterze mieszkaniowym, które mają służyć do czasowego i całorocznego wypoczynku.

SIEDLISKOWE – przeznaczane pod zabudowę budynków gospodarczych związanych z rolą. Określane są również jako „zabudowa zagrodowa“. Jeśli działka jest mniejsza niż 0,3 ha, to nie podlega pod rygory ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i nabyć taką nieruchomość może każdy. Jeśli jednak powierzchnia jest większa niż 0,3 ha, to zgodnie z przepisami nabywcą może być tylko rolnik spełniający wymogi przepisów, np. zamieszkujący tę samą gminę, w której jest położony grunt. Budowa domu na działce siedliskowej jest możliwa ale musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma planu, konieczne będzie oparcie ich położenia na tak zwanej decyzji o warunkach zabudowy.

ROLNE – wykorzystywane pod uprawę. Definicja tego rodzaju działek wynika z art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Właścicielami tego rodzaju działek mogą zostać osoby posiadające prawo do wykonywania zawodu rolnika.

W przypadku działki budowlanej, jeśli posiadamy zdolność kredytową, bank powinien bez problemu udzielić kredytu.

 

W przypadku działek rekreacyjnych i siedliskowych może być wymagane dodatkowe zabezpieczenie na innej nieruchomości.

 

Z pozostałymi rodzajami działek proces zakupu wygląda nieco inaczej. Aby nabyć działkę rolną trzeba od co najmniej 3 lat być zarejestrowanym jako osoba zdolna do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

 

W przypadku działek przemysłowych możliwy jest zakup z udziałem kredytu, ale nie jest to klasyczny kredyt hipoteczny, a kredyt inwestycyjny, o który możemy się ubiegać jako przedsiębiorca.

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

Działki, które można nabyć za pomocą kredytu hipotecznego

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00