08 lipca 2020

Prowadzenie gospodarstwa rolnego wiąże się z koniecznością zakupu nowego sprzętu, nowych odmian roślin, paszy dla zwierząt. Wydatki są spore. Wielu gospodarzy decyduje się więc na zaciągnięcie kredytu, dzięki któremu ich pokrycie nie będzie tak problematyczne.

 

Osiągane dochody

 

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na zdolność kredytową rolnika są osiągane przez niego dochody. Oczywistym jest, że w tym przypadku trudno mówić o stałych miesięcznych dochodach, ponieważ branża ta cechuje się sezonowością. Banki sprawdzają więc roczne dochody osiągane przez dane gospodarstwo.

 

Inne kredyty i pożyczki

 

Czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową rolnika są posiadanie przez niego do tej pory zobowiązania. Osoba, która posiada kilka pożyczek i kredytów może spotkać się z odmowną decyzją banku w momencie, w którym zechce zaciągnąć kolejny kredyt. Warto więc najpierw spłacić wcześniejsze zadłużenie.

 

Opóźnienia w spłacie wcześniejszych zobowiązań

 

Banki wnikliwie analizują nie tylko naszą obecną sytuację finansową, ale również to, jak wyglądała ona w przeszłości. Rolnik, który spóźniał się ze spłatą rat kredytu ma znacznie mniejsze szanse na otrzymanie kolejnej pożyczki. Co ważne, Biuro Informacji Kredytowej przechowuje informacje na temat ewentualnych opóźnień przez pięć lat. W tym czasie każdy bank ma możliwość sprawdzenia naszej historii kredytowej.

 

Rodzaj i kwota kredytu

 

Zdolność kredytowa może być oceniana przez banki nie tylko pod kątem naszej sytuacji finansowej, ale również rodzaju kredytu, który zamierzamy zaciągnąć. Rolnik, który decyduje się na zaciągnięcie niewielkiego kredytu ma większe szanse na jego przyznanie niż w przypadku dużych kwot i długiego okresu kredytowania. Dlatego też specjaliści do spraw finansów zalecają zaciąganie stosunkowo niewielkich zobowiązań i powolny, acz konsekwentny rozwój gospodarstwa rolnego. Tym bardziej, że każde spłacone terminowo zobowiązanie przekonuje bank, że jesteśmy godni zaufania. Dzięki temu w przyszłości możemy liczyć na większe kwoty.

 

Możliwości zabezpieczenia

 

Kolejnym czynnikiem, który może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową rolnika są możliwości zabezpieczenia kredytu, które może zaoferować. Jest ich naprawdę sporo. Podstawowym zabezpieczeniem jest oczywiście hipoteka. Jeśli rolnik zdecyduje się na zabezpieczenie w postaci gruntu lub nieruchomości może liczyć na znacznie większy kredyt. Może również zdecydować się na zastaw maszyn lub pojazdów rolniczych lub też na zaciągnięcie kredytu z drugą osobą, która posiada pewne, stałe dochody.

 

Wymagane dokumenty do kredytu

 

  • dowód osobisty lub paszport

  • udokumentuj swój dochód (umowy potwierdzające własność gruntów rolnych oraz ewentualnych dzierżaw, aktualny nakaz płatniczy podatku rolnego i jego wysokości oraz potwierdzenie jego zapłaty, faktury VAT, zaświadczenia i paragony, wyciąg z rachunku bankowego, dotacje unijne).

 

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

Czynniki wpływające na zdolność kredytową rolnika

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00