11 czerwca 2019

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK zostało powołane w 1997 roku przez Związek Banków Polskich w celu kontrolowania kredytobiorców. BIK umożliwia bankom zbieranie, przechowywanie informacji o zobowiązaniach finansowych potencjalnych klientów. W 2013 roku Biuro Informacji Kredytowej uruchomiło portal internetowy, w którym można śledzić własną historię kredytową. Jak trafiają nasze dane do BIK? Podczas składania wniosku o kredyt. Informacje są aktualizowane raz w miesiącu, aby banki wiedziały czy klienci rzetelnie i terminowo spłacają raty.

 

Jakie dane gromadzi BIK?

  1. Informacje o danych osobowych
  2. Dane na temat zobowiązań (kiedy zaciągnęliśmy kredyt, w jakiej walucie, na ile lat)
  3. Terminowość spłat
  4. Informacje o ewentualnych zadłużeniach

 

Co to jest scoring?

Od 2017 roku scoring BIK jest wyrażany skalą punktową. Obecnie wynosi od 1 do 100 punktów. Potencjalny kredytobiorca dostaje punkty za m. in. wykształcenie, zawód, wiek, wysokość dochodów, stan cywilny, ubezpieczenie na życie, posiadanie samochodu, itp. Kryteriów jest sporo. Z danych BIK wynika, że najwięcej problemów ze spłatą zadłużeń mają osoby z wykształceniem podstawowym. Nie oznacza to, że magister inżynier przed nazwiskiem automatycznie dostanie kredyt lub pożyczkę. Znajduje się jednak w grupie mniejszego ryzyka, przez co posiada lepszy scoring. Osoby z wysokim scoringiem mają szanse na otrzymanie kredytu z lepszymi warunkami umowy, np. dłuższy okres kredytowania, niższe wymagane zabezpieczenie. Należy pamiętać, że historia w BIK nie jest równa zdolności kredytowej. Zdolność jest wyliczana na podstawie deklarowanego wkładu własnego, dochodów, rodzaju umowy, liczby osób w gospodarstwie domowym, itp.

 

Trzy kroki do budowania historii w BIK

 

Terminowe spłaty rat

Jeżeli posiadacie kredyt gotówkowy lub hipoteczny, pamiętajcie, żeby spłacać raty w terminie. Opóźnienia w regulowaniu finansowych zobowiązań wpływają na historie w BIK. Terminowość rzutuje na scoring (punktowa ocena), który ma wpływ na udzielenie przez bank kolejnego kredytu. Warto powiadomić bank o przejściowych problemach z terminowością spłat rat, np. poprosić o odroczenie spłaty. Bank zazwyczaj idzie klientom na rękę, ponieważ zależy im na spłacie zobowiązań.

Trzeba pamiętać, że budowanie pozytywnej historii kredytowej w BIK to proces długotrwały – nie da się zrobić „na skróty”. Warto pomyśleć o tym wcześniej, niezależnie od tego czy w najbliższym czasie planuje się zaciągnięcie kredytu np. na dom lub mieszkanie.

 

Drobne pożyczki i zakupy na raty

Do budowania pozytywnej historii w BIK nadają się pożyczki na dowolny cel. Pieniądze można wydać na zakup mebli, wakacje lub nowy samochód. Ważne, aby regularnie spłacać. W ten sposób budujemy zaufanie i stajemy się wiarygodnymi partnerami dla banku. Co jakiś czas warto kupić coś na raty – telewizor, sprzęt AGD, konsole do gier, itp.. Zazwyczaj sklepy rozkładają koszt na 12 rat, czasami z ofertą bezodsetkową.

 

Karta kredytowa, debet na ROR

Wiele osób wzbrania się przed kartą kredytową, uważając że to droga do kłopotów finansowych. Nie musi tak być! Wystarczy mądrze dysponować limitem. Warto nauczyć się korzystać z karty regularnie przy codziennych wydatkach i w ten sposób budować pozytywną historię w BIK. Na karcie kredytowej można nawet zarabiać. Dzięki programom rabatowym można uzyskać zniżki na paliwo, wizyty w restauracjach, zakupy. Trzeba jednak pamiętać, aby spłacać kartę w terminie określonym przez bank.

Kolejnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o debetowanie konta bankowego. Bank przyznaje zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Debet w koncie będzie traktowany jako zobowiązania kredytowe, więc będzie widoczny w BIK. Tym samym można budować opinie rzetelnego kredytobiorcy.

 

Czy opłaca się budować pozytywną historię w BIK?

Tworzenie pozytywnej historii w BIK jest czasochłonne i wymaga od nas wysiłku. Czy to się opłaca? Tak, ponieważ dla banku stajemy się wiarygodni, co przedkłada się na możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu. Pozytywna historia w BIK podnosi nasze szanse na uzyskanie pożyczki, kredytu na lepszych warunkach.

 

Z kolei brak historii lub zła historia kredytowa powoduje wyższą prowizję, podwyższenie marży kredytowej, otrzymanie kredytu na niższą kwotę oraz na krótszy czas. W skrajnych przypadkach bank może odmówić udzielenia kredytu.

 

Pytania w sprawie kredytów i ubezpieczeń kieruj do naszych ekspertów:

 

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11 - Poznań

tel. 532 359 270

Obserwuj nas na Facebooku - GENTLEMAN'S FINANCE

Co to jest BIK? Budowanie historii w BIK

GENTLEMAN'S FINANCE

os. Bolesława Śmiałego 11

60 - 682 Poznań

 

tel. 532 359 270

e-mail: gentlemans.finance@gmail.com

 

Godziny otwarcia: pon. pt. 10.00 - 16.00 / wt. śr. czw. 10.00 - 17.00